ГОЛОВНА Про музей Експозиція

Експозиція Боярського краєзнавчого музею

   Постійно діюча експозиція Боярського краєзнавчого музею знайомить з історією Києво – Святошинського району, з археологічними знахідками, місцевим побутом.

   Одна з експозицій висвітлює дачну Боярку кінця Х1Х поч. ХХ ст. Боярка славилася як фешенебельне дачне селище з цілющою лісовою природою і щоліта приймала на відпочинок до 10 тис. киян. На фото зображено вишукані казкові дерев’яні будиночки, які і досі збереглися по вул. Хрещатик (з 1923р. по 2005р. Карла Маркса). Свого часу вони слугували дачами під час літнього відпочинку видатних діячів культури: російського поета С.Я.Надсона, на згадку про якого в боярському лісі залишилася назва “Долина Надсона”, основоположника української класичної музики М.В.Лисенка, який саме в Боярці написав одну з частин відомої опери “Тарас Бульба”, єврейського письменника Шолом-Алейхема , автора визначного твору світової літератури “Тев’є – молочник”, українського письменника, критика, драматурга, сатирика В.І.Cамійленка, могила якого знаходиться на старовинному кургані біля Свято – Михайлівської церкви в м. Боярка. Серед відпочиваючих у дачній Боярці були: М.Грушевськкий, В. Стефаник, М.Старицький, Б.Грінченко, М.Заньковецька, О.Коцюбинська, Іван Булгаков брат відомого письменника Михайла Булгакова (народився у Будаївці і був хрещений у місцевій церкві), вчений – криміналіст, історик О. Кістяківський (його онук Георгій народився у Будаївці, вчений, громадський діяч, керівник одного з відділів ядерної лабораторії в США), меценат Ф.Василевський (засновник стипендій в кількох інститутах Києва та дитячого притулку в Боярці).

   Значне місце в експозиції музею займають матеріали про Другу світову війну (військові світлини, листи з фронту, особисті речі учасників бойових дій, державні нагороди, фронтові спогади, поштові листівки, особисті речі загиблих воїнів радянської і німецької армій), матеріали про голодомор -1932-33рр. (жорна, архівні світлини, документи, спогади очевидців), а також документальні матеріали українського поета, вчителя і дисидента І.Ю.Коваленка та відомого письменника І.І.Іванова, репресованого у 1936р., автора книги «Колима».
  З особливою цікавістю сприймаються роботи художників В. Григор’єва і К. Полякової, серед яких ілюстрації до таких відомих дитячих книжок як “Сто пригод Барвінка і Ромашки”, “Золотий ключик”, “Теремок”, “Про відважного Барвінка та коника Дзвоника” та ін. У фондах БКМ зберігається понад тисяча оригінальних робіт цих художників.

   За останні роки колекція музею поповнилась цікавими роботами Заслужених художників України Федора Глущука, Юрія Мохора, Олеся Ткаченка; членів Спілки художників України: В.Шевченка, Є.Рябової. К.Кудряшової, Г.Волошина; художників: В.Вишняка, Ю.Горбачова, О.Жукова, С.Герасименка, М.Стеценка, Л.Литвиненко, О.Малінченка, В.Ведеречка.

   Отримані матеріали дають змогу періодично змінювати експозицію музею.